Description
Description
3M 7010365281 Description
The Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel is a convolute constructed nonwoven wheel designed for mid range aggressiveness and hardness to help deburr, blend, polish, and finish parts. Its open web construction runs cool and helps resist loading while reducing smearing on the work surface.
3M 7010365281 Includes
- (1) Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel
3M 7010365281 Features
- Convolute constructed wheel provides mid range aggressiveness and hardness
- Open web construction runs cool and helps resist loading
- Unique resin system helps minimize smearing and reduce heat build up
- Wheel edge can be dressed for effective deburring, finishing, and polishing
- Tough layered unitized construction can operate clockwise or counterclockwise
- Designed for deburring, edge radius, blending, polishing, and finishing
3M 7010365281 Specifications
| Product Form | Wheel |
| Product Number | X2-WL |
| Overall Diameter | 12 in |
| Face Width | 3 in |
| Center Hole Diameter | 5 in |
| Grade | Medium |
| Density | 8A |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Gray |
| Attachment Type | Center Hole |
| Application | Deburring; Finishing; Polishing |
| Form Type | Convolute Deburring |
| For Use On | Composites; Glass |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


