Description
Description
3M 7010329623 Description
Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel delivers mid-range aggressiveness and hardness for deburring edge radiusing blending polishing and finishing. Convolute construction and open web design help resist loading minimize smearing and reduce heat build up for consistent results.
3M 7010329623 Includes
- (2) Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel X2-WL 8A Medium 6 in x 2 in x 1 in
3M 7010329623 Features
- Convolute constructed wheel provides mid range aggressiveness and hardness
- Wheel edge can be dressed for effective deburring finishing and polishing
- Open web construction runs cool and resists loading
- Unique resin system helps minimize smearing and reduces heat build up
- Operates in clockwise or counterclockwise directions
- Designed for deburring edge radius blending polishing and finishing
3M 7010329623 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Number | X2-WL |
| Product Form | Wheel |
| Form Type | Convolute Deburring |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 8 |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 2 in |
| Center Hole Diameter | 1 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Application | Deburring Finishing Polishing |
| For Use On | Composites Glass |
| Case Quantity | 2 each per case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


