Description
Description
3M 7000120916 Description
The Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel is a unitized, convolute constructed wheel designed for mid-range aggressiveness when deburring, edge radiusing, blending, polishing, and finishing. Its open web construction helps the wheel run cool and resist loading to reduce smearing and support consistent results on metal alloys and many plastics and composites.
3M 7000120916 Includes
- (3) Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel
3M 7000120916 Features
- Convolute constructed unitized wheel for deburring and finishing applications
- Mid-range aggressiveness and hardness for edge radiusing, blending, polishing, and finishing
- Wheel edge can be dressed for effective deburring on sharp edges and burrs
- Open web construction helps resist loading and run cooler
- Resists smearing for cleaner surfaces and less preparation
- Layered construction can operate in clockwise or counterclockwise direction
- Aluminum oxide abrasive for high cut rate and long life
3M 7000120916 Specifications
| Product Type | Deburring Wheel |
| Product Form | Wheel |
| Series | EX2 |
| 3M Product Number | X2-WL |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 8.0 |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 8 in |
| Face Width | 1 in |
| Center Hole Diameter | 3 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Applications | Deburring, Finishing, Polishing |
| Case Quantity | 3 each per case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



