Description
Description
3M 7000120917 Description
The 3M Scotch-Brite EX2 deburring wheel is a convolute constructed nonwoven wheel designed for consistent deburring, blending, finishing, and polishing on metal and other substrates. Its open web construction helps resist loading and reduce heat build up for cleaner surface results.
3M 7000120917 Includes
- (3) 3M Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel
3M 7000120917 Features
- Convolute constructed nonwoven wheel for deburring and finishing
- Mid range aggressiveness and hardness for edge work and blending
- Open web design runs cool and resists loading
- Silicon carbide abrasive delivers sharp cutting and a finer finish
- Wheel edge can be dressed for effective deburring
- Helps minimize smearing for cleaner surfaces and less rework
- Can operate in clockwise or counterclockwise rotation
- Designed for use on all metals and many plastics and composites
- Maximum operating speed up to 6000 rpm
3M 7000120917 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| 3M Product Number | X2-WL |
| Product Form | Wheel |
| Form Type | Convolute Deburring |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 8 |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 1 in |
| Center Hole Diameter | 1 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Application | Deburring Finishing Polishing |
| For Use On | All Metals Composites Glass Hard Composite Soft Composite |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


