Description
Description
3M 7100066551 Description
Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel is a convolute constructed wheel that delivers mid range aggressiveness and hardness for deburring edge radiusing blending polishing and finishing. Its open web construction resists loading to help the wheel run cool and provide consistent results when working against sharp edges or metal burrs.
3M 7100066551 Includes
- (3) Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel
3M 7100066551 Features
- Convolute constructed deburring and finishing wheel
- Medium grade with 8S density for mid range aggressiveness and hardness
- Silicon carbide abrasive for sharp cutting and fine finishing
- Open web construction resists loading and helps the wheel run cool
- Helps minimize smearing for cleaner surfaces and less preparation
- Wheel edge can be dressed for effective deburring finishing and polishing
- Operates clockwise or counterclockwise
- Designed for deburring finishing polishing blending and edge radiusing
- Center hole mounting for use on compatible equipment
- Maximum operating speed 6000 rpm
3M 7100066551 Specifications
| Product Form | Wheel |
| Form Type | Convolute Deburring |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Medium |
| Density | 8.0 |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 1 in |
| Center Hole Diameter | 1 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Product Color | Gray |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Product Number | X2 WL |
| Applications | Deburring Finishing Polishing |
| Case Quantity | 3 wheels per case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


