Description
Description
3M 7000046098 Description
Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel is a convolute-constructed nonwoven wheel designed to provide mid-range aggressiveness and hardness for deburring, edge radiusing, blending, polishing, and finishing. The open-web construction helps resist loading and run cool to reduce heat build up and smearing.
3M 7000046098 Includes
- (2) Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel
3M 7000046098 Features
- Wheel edge can be dressed for effective deburring finishing and polishing of all metal alloys and many plastics and composites
- Tough layered unitized construction can operate in clockwise or counterclockwise directions
- Designed for deburring edge radius blending polishing and finishing
- Resists smearing for cleaner surfaces and less preparation
- Minimizes heat build up to lessen impact on heat sensitive materials
- Open web construction helps resist loading and extend wheel life
3M 7000046098 Specifications
| Product Form | Wheel |
| Form Type | Convolute Deburring |
| Product Number | X2-WL |
| Overall Diameter | 10 in |
| Face Width | 1 in |
| Center Hole Diameter | 5 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Grade | Fine |
| Density | 9 |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Color | Gray |
| Applications | Deburring Finishing Polishing |
| For Use On | Composites Glass |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


