Description
Description
3M 7010366219 Description
The Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel is a convolute constructed nonwoven wheel designed for deburring, edge radiusing, blending, polishing, and finishing. It offers a balanced combination of conformability and edge retention while helping reduce heat build up and loading for consistent results.
3M 7010366219 Includes
- (2) Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel
3M 7010366219 Features
- Convolute constructed nonwoven wheel provides mid range aggressiveness and hardness for deburring and finishing
- Open web construction runs cool and resists loading to help reduce part discoloration and warping
- Unique resin system helps minimize smearing and reduces heat build up
- Wheel edge can be dressed for effective deburring, finishing, and polishing on many metals and other materials
- Tough layered unitized construction can operate in clockwise or counterclockwise directions
3M 7010366219 Specifications
| Product Form | Wheel |
| Form Type | Convolute Deburring |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 9 |
| Overall Diameter | 12 in |
| Face Width | 0.5 in |
| Center Hole Diameter | 5 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Color | Gray |
| Applications | Deburring, Finishing, Polishing |
| Product Number | X2-WL |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


