Description
Description
3M 7010329834 Description
Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel is a convolute constructed nonwoven wheel designed for consistent deburring, edge radiusing, blending, polishing, and finishing. Its open web construction helps it run cool, resist loading, and minimize smearing for cleaner results on metal alloys, plastics, and composites.
3M 7010329834 Includes
- (4) Scotch-Brite EX2 Deburring Wheel
3M 7010329834 Features
- Convolute constructed wheel provides mid range aggressiveness and hardness for deburring and finishing
- Open web construction runs cool and resists loading to help extend wheel life
- Unique resin system helps minimize smearing and reduces heat build up
- Wheel edge can be dressed for effective deburring, finishing, and polishing
- Layered unitized construction can operate clockwise or counterclockwise directions
- Fine grade (9S) for controlled deburring and finishing results
- Silicon carbide abrasive for sharp cutting in low pressure finishing applications
- Center hole attachment for use on compatible inline sanders and manual backstands
3M 7010329834 Specifications
| Product Form | Wheel |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Product Number | X2-WL |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 3/8 in |
| Center Hole Diameter | 1 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 9 |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Color | Gray |
| Applications | Deburring, Finishing, Polishing |
| For Use On | Composites, Glass |
| Case Quantity | 4 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



