Description
Description
3M 7100311536 Description
Slim, lightweight 3M PELTOR X4P5E hard-hat-attached earmuffs deliver NRR 25 dB hearing protection with electrically insulated arms, durable ABS cups, and comfortable high?density foam cushions.
3M 7100311536 Includes
- (1) PELTOR X4P5E Hard Hat Attached Earmuffs
3M 7100311536 Features
- NRR 25 dB hearing protection
- Cap style hard hat attachment
- Electrically insulated design
- Slim, low?profile and lightweight
- High?performance arms maintain shape when clicking in/out
- Proprietary high?density, slow?recovery foam cushions for comfort
- Durable ABS cups with soft overmolding
- Earcup pivot points tilt for comfort and sealing
- Replaceable ear cushions and foam liners (HYX4, sold separately)
- Designed for standard hard hat slots
3M 7100311536 Specifications
| 3M Product Number | X4P5E |
| Series | X Series |
| Style | Hard Hat Attached |
| Electrically Insulated | Yes |
| Noise Reduction Rating (NRR) | 25 dB |
| Color Family | Black |
| Product Length | 5.5106 in |
| Product Width | 4.4366 in |
| Product Height | 8.0 in |
| Shipping Weight | 0.6869978876 lbs |
| UPC | 00076308401252 |
Toolup Part # :
846878
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









