Description
Description
3M 7010365142 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels feature a soft conformable consistency that effectively smooths deburrs and finishes the edges of metal alloys as well as many plastics and composites. The wheel helps provide a clean edge without smearing and is designed to minimize heat buildup during operation.
3M 7010365142 Includes
- (60) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel
3M 7010365142 Features
- Soft conformable unitized wheel helps smooth deburr and finish edges
- Wheel edge can be dressed for effective deburring finishing and polishing
- Layered unitized construction supports clockwise and counterclockwise operation
- Helps reduce smearing for cleaner surfaces and less prep time
- Designed to minimize heat buildup for heat sensitive materials
- Suitable for die grinder use and consistent robotic deburring
3M 7010365142 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | XL-UW |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 2.0 |
| Overall Diameter | 0.5 in |
| Face Width | 0.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.125 in |
| Color | Gray |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 30100 rpm |
| Equipment | Die Grinders |
| Applications | Blending Deburring Finishing Refining |
| Substrate | All Metal |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


