Description
Description
3M 7000120761 Description
The Scotch-Brite EXL Unitized Wheel is a soft, conformable unitized abrasive wheel designed to smooth edges and remove burrs while finishing metal, plastics, and composites. Its layered construction supports consistent results and helps minimize heat buildup during deburring and surface conditioning operations.
3M 7000120761 Includes
- (40) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel, XL-UW, 2A Medium, 3 in x 1/4 in x 3/8 in
3M 7000120761 Features
- Wheel edge can be dressed for deburring, finishing, and polishing
- Layered unitized construction allows clockwise and counterclockwise operation
- Conformable wheel stays in contact with complex shaped parts
- Helps reduce preparation time by resisting smearing
- Minimizes heat buildup for use on heat sensitive materials
- Designed for use on die grinders and bench top motors
3M 7000120761 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Unitized Wheel |
| 3M Product Number | XL-UW |
| Grade | Medium |
| Density | 2.0 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 3.0 in |
| Face Width | 0.25 in |
| Center Hole Diameter | 0.375 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 12100 rpm |
| Applications | Blending, Deburring, Finishing, Refining |
| Substrate | All Metal |
| Equipment | Bench Top Motors, Die Grinders |
| Case Quantity | 40 ea per case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


