Description
Description
3M 7010365500 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels feature a soft conformable consistency for smoothing deburring blending and finishing metal alloys as well as many plastics and composites. The open web unitized construction helps resist loading and minimizes heat buildup for improved results on heat sensitive materials.
3M 7010365500 Includes
- (10) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel XL-UW 2A Medium 4 in x 1/2 in x 1/4 in
3M 7010365500 Features
- Wheel edge can be dressed for deburring finishing and polishing
- Layered unitized construction supports clockwise and counterclockwise operation
- Conformable wheel stays in contact with complex shaped parts
- Resists smearing to reduce cleanup and prep time
- Minimizes heat buildup to reduce risk of discoloration or warping
- Filled with abrasive minerals for fast edge smoothing
- Designed for use on die grinders
- Suitable for robotic deburring applications
3M 7010365500 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Series | EXL |
| Product Number | XL-UW |
| Grade | Medium |
| Density | 2.0 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Overall Diameter | 4 in |
| Face Width | 0.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 in |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| Color | Gray |
| Attachment Type | Center Hole |
| Applications | Blending Deburring Finishing Refining |
| Substrate | All Metal |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


