Description
Description
3M 7000028519 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels feature a soft, conformable construction for smoothing, deburring, and finishing metal alloys and many plastics and composites. This 2A Medium grade wheel helps deliver a clean edge while minimizing heat buildup for use on heat sensitive materials.
3M 7000028519 Includes
- (20) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel, XL-UW, 2A Medium, 4 in x 1/4 in x 3/8 in
3M 7000028519 Features
- Soft, conformable unitized wheel for smoothing, deburring, and finishing
- Wheel edge can be dressed for deburring, finishing, and polishing
- Layered unitized construction supports clockwise and counterclockwise operation
- Helps reduce smearing for cleaner surfaces and less prep time
- Minimizes heat buildup to reduce risk of discoloration and warping
- Suitable for use on die grinders and bench top motors
- Designed to maintain contact with complex shaped parts, including robotic processing
3M 7000028519 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Unitized Wheel |
| 3M Product Number | XL-UW |
| Grade | 2A Medium |
| Density | 2.0 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 4 in |
| Face Width | 1/4 in |
| Center Hole Diameter | 3/8 in |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Applications | Blending, Deburring, Finishing, Refining |
| Substrate | All Metal |
| Case Quantity | 20 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


