Description
Description
3M 7000000725 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels deliver a soft, conformable abrasive wheel for deburring, blending, and finishing metal alloys and many plastics and composites while helping reduce smearing and heat buildup.
3M 7000000725 Includes
- (4) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel
3M 7000000725 Features
- Soft, conformable unitized wheel helps smooth, deburr, and finish edges
- Wheel edge can be dressed for deburring, finishing, and polishing
- Layered unitized construction supports durability and use in clockwise or counterclockwise directions
- Conformable design helps maintain contact on complex shaped parts in robotic processing
- Resists smearing to reduce cleanup and preparation time
- Helps minimize heat buildup to reduce risk of discoloration and warping on heat sensitive materials
3M 7000000725 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | XL-UW |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 2 |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 1/2 in |
| Center Hole Diameter | 1 in |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Applications | Blending, Deburring, Finishing, Refining |
| Substrate | All Metal |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


