Description
Description
3M 7000121018 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels feature a soft, conformable construction for smoothing, deburring, and finishing metal edges and many plastics and composites. Designed for use on die grinders, this wheel resists smearing and helps minimize heat buildup on heat sensitive materials.
3M 7000121018 Includes
- (4) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel
3M 7000121018 Features
- Wheel edge can be dressed for deburring, finishing, and polishing
- Layered unitized construction for durable operation in clockwise and counterclockwise directions
- Conformable wheel maintains contact with complex shaped parts in robotic processing
- Resists smearing to help reduce cleanup and preparation time
- Minimizes heat buildup to reduce risk of discoloration and warping on heat sensitive materials
- Aluminum oxide abrasive for blending, deburring, finishing, and refining
3M 7000121018 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | XL-UW |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 2.0 |
| Product Color | Gray |
| Overall Diameter | 6.0 in |
| Face Width | 0.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.625 in |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Application | Blending, Deburring, Finishing, Refining |
| Substrate | All Metal |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


