Description
Description
3M 7010364573 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels provide a soft, conformable wheel for smoothing, deburring, blending, and finishing on metal alloys and select plastics and composites. The layered unitized construction helps maintain consistent results while minimizing heat buildup and resisting smearing on the work surface.
3M 7010364573 Includes
- (8) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel
3M 7010364573 Features
- Soft, conformable unitized wheel for edge deburring and finishing
- Silicon carbide abrasive for fast smoothing and refining
- Layered unitized construction supports durability and use in clockwise or counterclockwise operation
- Resists smearing for cleaner surfaces and reduced rework
- Minimizes heat buildup to help reduce discoloration and warping on heat sensitive materials
- Center hole attachment for use on compatible bench motors, die grinders, and inline sanders
- 2 density wheel designed for conformability on complex shapes, including robotic processing
- Rated maximum speed of 5000 rpm
3M 7010364573 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Unitized Wheel |
| Series | EXL |
| 3M Product Number | XL-UW |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 2 |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 1/4 in |
| Center Hole Diameter | 5/8 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Color | Gray |
| Maximum Speed | 5000 rpm |
| Applications | Blending, Cleaning, Deburring, Finishing, Polishing, Refining |
| Substrate | All Metal |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


