Description
Description
3M 7000046025 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels feature a soft, conformable consistency to smooth, deburr, finish, and polish metal alloys, as well as many plastics and composites. This EXL wheel uses silicon carbide abrasive and helps reduce smearing while minimizing heat buildup on heat sensitive materials.
3M 7000046025 Includes
- (10) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel
3M 7000046025 Features
- Soft conformable unitized wheel for deburring finishing and polishing
- Silicon carbide abrasive for fast edge smoothing
- 2S density and fine grade for controlled cutting action
- Center hole attachment for use on die grinders and bench top motors
- Layered construction supports clockwise and counterclockwise operation
- Resists smearing for cleaner surfaces and reduced prep time
- Minimizes heat buildup to help reduce discoloration and warping
- Suitable for metal plastics and composite substrates
- Maximum operating speed 10000 rpm
3M 7000046025 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Series | EXL |
| 3M Product Number | XL-UW |
| Product Form | Unitized Wheel |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 2 |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 3 in |
| Face Width | 3/4 in |
| Center Hole Diameter | 1/4 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Applications | Blending, Cleaning, Deburring, Finishing, Polishing, Refining |
| Equipment | Bench Top Motors, Die Grinders |
| Substrate | All Metal |
| Case Quantity | 10 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







