Description
Description
3M 7000120678 Description
The Scotch-Brite EXL Unitized Wheel is a soft, conformable surface conditioning wheel designed to smooth, deburr, blend, and finish edges on metal alloys and many plastics and composites. This 2S Fine, silicon carbide unitized wheel helps minimize heat buildup for improved control on heat sensitive materials. Size is 4 in x 1/2 in x 1/4 in with a maximum speed of 8500 rpm. Case includes 10 wheels.
3M 7000120678 Includes
- (10) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel
3M 7000120678 Features
- Soft, conformable unitized construction for smoothing, deburring, and finishing
- Silicon carbide abrasive with 2S Fine grade for consistent surface conditioning
- Clean edge action helps resist smearing and reduce rework
- Minimizes heat buildup for heat sensitive materials
- Durable layered design supports clockwise and counterclockwise operation
3M 7000120678 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Series | EXL |
| 3M Product Number | XL-UW |
| Product Form | Unitized Wheel |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 2 |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 4 in |
| Face Width | 1/2 in |
| Center Hole Diameter | 1/4 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 8500 rpm |
| Applications | Blending, Cleaning, Deburring, Finishing, Polishing, Refining |
| Substrate | All Metal |
| Case Quantity | 10 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


