Description
Description
3M 7000046026 Description
The 3M Scotch-Brite EXL Unitized Wheel is a soft, conformable unitized wheel designed to smooth, deburr, blend, and finish on metal alloys and many plastics and composites. Its silicon carbide abrasive and fine grade help produce consistent results while minimizing heat buildup on heat sensitive materials.
3M 7000046026 Includes
- (2) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel (XL-UW), 2S Fine, 6 in x 1 in x 1/2 in
3M 7000046026 Features
- Wheel edge can be dressed for deburring, finishing, and polishing on metal alloys and many plastics and composites
- Layered unitized construction supports use in clockwise and counterclockwise directions
- Conformable wheel helps maintain contact on complex shaped parts, including robotic processing
- Resists smearing to help reduce additional cleanup and preparation
- Designed to help minimize heat buildup for use on heat sensitive materials
- Silicon carbide abrasive for fast cutting and consistent edge finishing
3M 7000046026 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | XL-UW |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 2 |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 1 in |
| Center Hole Diameter | 1/2 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Color | Gray |
| Maximum Speed | 5000 rpm |
| Applications | Blending Cleaning Deburring Finishing Polishing Refining |
| Substrate | All Metal |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



