Description
Description
3M 7000000708 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels feature a soft, conformable construction designed to smooth, deburr, and finish metal edges as well as many plastics and composites. The wheel resists smearing for cleaner surfaces and helps minimize heat buildup on heat sensitive materials.
3M 7000000708 Includes
- (4) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel, 8 in x 1/2 in x 1/2 in, 2S Fine
3M 7000000708 Features
- Wheel edge can be dressed for deburring, finishing, and polishing
- Layered unitized construction supports clockwise and counterclockwise operation
- Conformable wheel helps maintain contact on complex shaped parts
- Resists smearing to reduce cleanup and preparation time
- Minimizes heat buildup to help reduce discoloration and warping on heat sensitive materials
- Silicon carbide abrasive material
- Fine grade, 2 density wheel for conformability
- Center hole attachment type
- Maximum speed 4000 rpm
3M 7000000708 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Series | EXL |
| 3M Product Number | XL-UW |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 2.0 |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 8.0 in |
| Face Width | 0.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.5 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 4000 rpm |
| Substrate | All Metal |
| Applications | Blending, Cleaning, Deburring, Finishing, Polishing, Refining |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

