Description
Description
3M 7100106744 Description
The 3M Scotch-Brite EXL Unitized Wheel is a soft, conformable unitized wheel designed to smooth, deburr, and finish metal alloys as well as many plastics and composites while minimizing smearing and heat buildup.
3M 7100106744 Includes
- (4) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel, XL-UW, 2S Fine, 6 in x 1/2 in x 5/8 in
3M 7100106744 Features
- Soft, conformable wheel for smoothing, deburring, and finishing
- Silicon carbide abrasive for fast edge finishing
- Layered unitized construction supports clockwise and counterclockwise operation
- Resists smearing to reduce cleanup and surface preparation
- Minimizes heat buildup for use on heat sensitive materials
- Wheel edge can be dressed for deburring, finishing, and polishing
- Designed for consistent results on complex shaped parts and robotic deburring
- Center hole attachment style
- Maximum operating speed 5000 rpm
3M 7100106744 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | XL-UW |
| Grade | Fine |
| Density | 2.0 |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Overall Diameter | 6.0 in |
| Face Width | 0.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.625 in |
| Maximum Speed | 5000 rpm |
| Color | Gray |
| Attachment Type | Center Hole |
| Case Quantity | 4 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


