Description
Description
3M 7000028453 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels provide a soft conformable abrasive wheel for smoothing, deburring, finishing, polishing, and refining metal alloys as well as many plastics and composites. The unitized construction helps deliver consistent results while minimizing heat buildup and smearing.
3M 7000028453 Includes
- (40) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel
3M 7000028453 Features
- Wheel edge can be dressed for deburring, finishing, and polishing
- Layered unitized construction for durability and use in clockwise or counterclockwise directions
- Conformable design helps maintain contact on complex shaped parts
- Resists smearing to reduce preparation time and cleanup
- Minimizes heat buildup to help reduce discoloration and warping on heat sensitive materials
- Designed for use on die grinders and bench top motors
3M 7000028453 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Series | EXL |
| Product Number | XL-UW |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Fine |
| Density | 4.0 |
| Overall Diameter | 3 in |
| Face Width | 0.25 in |
| Center Hole Diameter | 0.375 in |
| Color | Tan |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 18100 rpm |
| Applications | Blending Deburring Finishing Polishing Refining |
| Substrate | All Metal |
| Equipment | Bench Top Motors Die Grinders |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


