Description
Description
3M 7000045935 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels feature a soft, conformable consistency that helps smooth, deburr, and finish edges on metal alloys as well as many plastics and composites. The unitized construction resists smearing and helps minimize heat buildup for cleaner results on heat sensitive materials.
3M 7000045935 Includes
- (40) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel, XL-UW, 6A Medium, 3 in x 1/4 in x 1/4 in
3M 7000045935 Features
- Wheel edge can be dressed for deburring, finishing, and polishing
- Layered unitized construction supports clockwise and counterclockwise operation
- Conformable wheel maintains contact on complex shaped parts
- Resists smearing to reduce cleanup and preparation time
- Helps minimize heat buildup for use on heat sensitive materials
- Filled with abrasive minerals to quickly smooth edges
- Designed for use on die grinders and bench top motors
- Suitable for blending, deburring, finishing, and refining
3M 7000045935 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | XL-UW |
| Grade | Medium |
| Density | 6 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Overall Diameter | 3 in |
| Face Width | 0.25 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 12100 rpm |
| Product Color | Tan |
| Substrate | All Metal |
| Application | Blending, Deburring, Finishing, Refining |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


