Description
Description
3M 7100084726 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels feature a soft, conformable consistency that effectively smooths, deburrs and finishes the edges of metal alloys, as well as many plastics and composites.
3M 7100084726 Includes
- (4) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel
3M 7100084726 Features
- Wheel edge can be dressed for effective deburring, finishing, and polishing of all metal alloys and many plastics and composites
- Layered unitized construction for durability and operation in both clockwise and counterclockwise directions
- Conformable design helps maintain contact with complex shaped parts, including in robotic processing
- Resists smearing to reduce cleanup and preparation time
- Minimizes heat buildup to reduce risk of discoloration and warping on heat sensitive materials
3M 7100084726 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Series | EXL |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 6.0 |
| Overall Diameter | 6.0 in |
| Face Width | 0.5 in |
| Center Hole Diameter | 1.0 in |
| Maximum Speed | 7500 rpm |
| Color | Tan |
| Quantity | 4 per case |
Toolup Part # :
854818
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


