Description
Description
3M 7000045936 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels feature a soft, conformable construction designed to smooth edges, deburr, blend, and finish metal and other substrates while helping reduce smearing and heat buildup. This 6A Medium grade wheel uses aluminum oxide abrasive and a center hole attachment for use on tools such as die grinders and bench top motors.
3M 7000045936 Includes
- (8) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel, XL-UW, 6A Medium, 6 in x 1/4 in x 1/2 in
3M 7000045936 Features
- Soft, conformable unitized construction for consistent edge finishing
- Wheel edge can be dressed for deburring, finishing, and polishing
- Operates in clockwise and counterclockwise directions
- Helps reduce smearing for cleaner surfaces and less prep time
- Designed to minimize heat buildup for use on heat sensitive materials
- Suitable for robotic deburring and complex-shaped parts
- Center hole attachment for common shop tools (e.g., die grinders, bench top motors)
3M 7000045936 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Series | EXL |
| Product Number | XL-UW |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 6.0 |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 0.25 in |
| Center Hole Diameter | 0.5 in |
| Maximum Speed | 7500 rpm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Application | Blending, Deburring, Finishing, Refining |
| Substrate | All Metal |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


