Description
Description
3M 7100001140 Description
The 3M Scotch-Brite EXL Unitized Wheel is a conformable, layered unitized abrasive wheel designed to smooth, deburr, and finish edges on metal alloys and many plastics and composites. Its aluminum oxide construction helps deliver consistent results while resisting smearing and minimizing heat buildup during operation.
3M 7100001140 Includes
- (50) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel
3M 7100001140 Features
- Wheel edge can be dressed for deburring, finishing, and polishing on metal alloys and many plastics and composites
- Layered unitized construction supports durability and use in clockwise and counterclockwise directions
- Conformable design helps maintain contact with complex shaped parts, including robotic processing
- Resists smearing to help reduce additional cleanup and preparation
- Minimizes heat buildup to reduce risk of discoloration and warping on heat sensitive materials
- Designed for use on die grinders
3M 7100001140 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | XL-UW |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 6 |
| Overall Diameter | 1 in |
| Face Width | 1 in |
| Thickness | 3/16 in |
| Center Hole Diameter | 0.188 in |
| Maximum Speed | 35100 rpm |
| Color | Tan |
| Attachment Type | Center Hole |
| Equipment | Die Grinders |
| Application | Blending, Deburring, Finishing, Refining |
| Substrate | All Metal |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


