Description
Description
3M 7000120708 Description
The Scotch-Brite EXL Unitized Wheel is a conformable nonwoven abrasive wheel designed to smooth, deburr, and finish metal edges while minimizing heat buildup and smearing. This wheel features silicon carbide abrasive and a center hole attachment for use on equipment such as die grinders.
3M 7000120708 Includes
- (40) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel
3M 7000120708 Features
- Soft, conformable unitized wheel for smoothing, deburring, finishing, and polishing
- Wheel edge can be dressed for effective deburring and finishing on complex shapes
- Layered unitized construction supports durability and operation in clockwise or counterclockwise directions
- Helps reduce smearing for cleaner surfaces and less preparation time
- Minimizes heat buildup to reduce risk of discoloration or warping on heat sensitive materials
- Suitable for use on all metal alloys and many plastics and composites
- Designed for use on tools such as die grinders and bench top motors
- Fine grade silicon carbide abrasive for consistent surface conditioning
3M 7000120708 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Series | EXL |
| Product Number | XL-UW |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 6.0 |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 3.0 in |
| Face Width | 0.25 in |
| Center Hole Diameter | 0.375 in |
| Maximum Speed | 18100 rpm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Application | Blending, Deburring, Finishing, Polishing, Refining |
| Equipment | Bench Top Motors, Die Grinders |
| Substrate | All Metal |
| UPC | 50048011147524 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

