Description
Description
3M 7000000693 Description
The Scotch-Brite EXL unitized wheel provides a soft, conformable abrasive for smoothing, deburring, and finishing metal alloys and many plastics and composites. Its layered construction helps deliver consistent results while minimizing heat buildup and reducing surface smearing for cleaner edges.
3M 7000000693 Includes
- (60) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel
3M 7000000693 Features
- Wheel edge can be dressed for effective deburring, finishing, and polishing
- Layered unitized construction supports durability and use in clockwise or counterclockwise rotation
- Conformable design helps maintain contact with complex-shaped parts
- Resists smearing to reduce cleanup and preparation time
- Minimizes heat buildup for use on heat-sensitive materials
- Designed for use on die grinders and bench top motors
- Suitable for blending, deburring, finishing, grinding, and refining
3M 7000000693 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Unitized Wheel |
| 3M Product Number | XL-UW |
| Overall Diameter | 2 in |
| Face Width | 0.25 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Coarse |
| Density | 8 |
| Maximum Speed | 22100 rpm |
| Color | Tan |
| Substrate | All Metal |
| Applications | Blending, Deburring, Finishing, Grinding, Refining |
| Equipment | Bench Top Motors, Die Grinders |
| Case Quantity | 60 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


