Description
Description
3M 7000120739 Description
Scotch-Brite EXL Unitized Wheels feature a soft, conformable consistency that effectively smooths, deburrs and finishes the edges of metal alloys, as well as many plastics and composites. Designed for use on die grinders, this wheel helps minimize heat buildup for work on heat sensitive materials.
3M 7000120739 Includes
- (40) Scotch-Brite EXL Unitized Wheel, XL-UW, 8A Medium, 3 in x 1/8 in x 1/4 in
3M 7000120739 Features
- Wheel edge can be dressed for deburring, finishing, and polishing on metal alloys and many plastics and composites
- Layered unitized construction supports durability and operation in clockwise and counterclockwise directions
- Conformable design helps maintain contact with complex shaped parts in robotic processing
- Available in multiple densities for flexible or aggressive cutting action
- Resists smearing to reduce preparation time and cleanup
- Minimizes heat buildup to help reduce discoloration and warping on heat sensitive materials
3M 7000120739 Specifications
| Product Form | Unitized Wheel |
| Product Number | XL-UW |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 8.0 |
| Overall Diameter | 3.0 in |
| Face Width | 0.125 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Product Color | Tan |
| Maximum Speed | 18100 rpm |
| Application | Blending, Deburring, Finishing, Refining |
| Substrate | All Metal |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


