Description
Description
3M 7000046063 Description
The Scotch-Brite EXL Deburring Convolute Wheel is a dense, conformable nonwoven wheel designed to deburr, blend, finish, and polish metal surfaces while helping deliver a smooth, clean finish.
3M 7000046063 Includes
- (1) Scotch-Brite EXL Deburring Convolute Wheel, XL-WL, 8A Medium, 12 in x 1 in x 5 in
3M 7000046063 Features
- Hard dense wheel quickly deburrs, finishes, and polishes
- Conformable nonwoven web helps prevent undercutting gouging or distortion
- Unique resin system helps minimize smearing and reduces cleanup time
- Center hole attachment allows use with flanges or adapters
- Runs cool to help reduce risk of discoloration and warping
- Convolute construction provides clean uniform wear and smooth operation
- Suitable for metals composites and glass substrates
3M 7000046063 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Series | EXL |
| 3M Product Number | XL-WL |
| Product Form | Convolute Wheel |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 8.0 |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 12.0 in |
| Face Width | 1.0 in |
| Center Hole Diameter | 5.0 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Applications | Blending, Deburring, Deburring Edges, Edge Beveling, Edge Deburring |
| Substrates | All Metal, Glass |
Toolup Part # :
854800
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


