Description
Description
3M 7000120804 Description
Scotch-Brite EXL Deburring Wheel features a hard dense consistency that quickly deburrs finishes and polishes metals composites and glass while leaving a smooth clean surface. The conformable nonwoven construction is ideal for deburring stamped or laser cut parts and for finishing after belt sanding.
3M 7000120804 Includes
- (1) Scotch-Brite EXL Deburring Convolute Wheel XL-WL 8A Medium 12 in x 3 in x 5 in
3M 7000120804 Features
- Hard dense wheel for fast deburring finishing and polishing
- Conformable nonwoven web helps prevent undercutting gouging or distortion
- Unique resin system helps minimize smearing and reduces cleanup
- Center hole attachment for use with flanging or adapters
- Cool running action helps reduce risk of discoloration and warping
- Suitable for metals composites and glass
- Convolute construction for clean uniform wear and smooth operation
3M 7000120804 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Series | EXL |
| Product Form | Convolute Wheel |
| 3M Product Number | XL-WL |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 8 |
| Color | Gray |
| Attachment Type | Center Hole |
| Overall Diameter | 12 in |
| Face Width | 3 in |
| Center Hole Diameter | 5 in |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


