Description
Description
3M 7100022785 Description
The Scotch-Brite EXL Deburring Convolute Wheel is a hard, dense nonwoven wheel designed to quickly deburr and finish metal and glass substrates while helping produce a smooth, clean surface with reduced smearing.
3M 7100022785 Includes
- (2) Scotch-Brite EXL Deburring Wheel
3M 7100022785 Features
- Hard, dense convolute wheel for fast deburring and finishing
- Helps produce a smooth clean surface without gouging or distorting the workpiece
- Unique resin system designed to help minimize smearing and cleanup
- Conformable nonwoven web is open, tough, and long lasting
- Center hole attachment for use with flanges or adaptors
- Runs cool to help reduce risk of discoloration and warping on heat sensitive substrates
- Suitable for metals, composites, and glass applications
- Designed for consistent wear and smooth running performance
- Medium grade density 8 wheel option
- Maximum operating speed up to 6000 rpm
3M 7100022785 Specifications
| Sub Brand | Scotch-Brite |
| Series | EXL |
| Product Form | Convolute Wheel |
| Product Number | XL-WL |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 1.5 in |
| Center Hole Diameter | 1 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Grade | Medium |
| Density | 8 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Gray |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Applications | Blending, Deburring, Deburring Edges, Edge Beveling, Edge Deburring |
| Substrates | All Metal, Glass |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


