Description
Description
3M 7010365535 Description
Scotch-Brite EXL Deburring Wheel features a hard, dense consistency that quickly deburrs, finishes, and polishes metals, composites, and glass while leaving a smooth, clean surface. The conformable nonwoven construction helps deliver a professional finish and is ideal for stamped or laser cut parts and finishing after belt sanding.
3M 7010365535 Includes
- (4) Scotch-Brite EXL Deburring Convolute Wheel
3M 7010365535 Features
- Hard, dense convolute wheel for deburring, finishing, and polishing
- Conformable nonwoven web helps reduce gouging and distortion of the workpiece
- Unique resin system helps minimize smearing and reduces cleanup time
- Center hole attachment can be adapted with flanges or adapters
- Runs cool to help reduce risk of discoloration and warping
- Silicon carbide abrasive for sharp cutting and fine finishing
- Suitable for robotic deburring and end of arm tooling operations
- Consistent wear helps maintain smooth operation and professional results
3M 7010365535 Specifications
| Overall Diameter | 8 in |
| Face Width | 0.625 in |
| Center Hole Diameter | 3 in |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 8 |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Color | Gray |
| Attachment Type | Center Hole |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


