Description
Description
3M 7100126839 Description
The Scotch-Brite EXL Deburring Convolute Wheel features a hard, dense nonwoven construction designed to quickly deburr, blend, and polish metals and other substrates while helping reduce smearing and rework. This 8S Fine silicon carbide wheel uses a center hole attachment and is ideal for finishing stamped or laser cut parts and other edge deburring applications.
3M 7100126839 Includes
- (4) Scotch-Brite EXL Deburring Convolute Wheel
3M 7100126839 Features
- Hard, dense nonwoven wheel for fast deburring and finishing
- Produces a professional finish without gouging or distorting the workpiece
- Unique resin system helps minimize smearing and cleanup time
- Conformable open web design for consistent results and long life
- Center hole attachment; use flanges or adapters to fit smaller arbor sizes
- Silicon carbide abrasive for low pressure finishing applications
- Convolute construction promotes smooth running and uniform wear
- Suitable for use on metals, composites, and glass
3M 7100126839 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Series | EXL |
| Product Form | Convolute Wheel |
| Product Number | XL-WL |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 8 |
| Overall Diameter | 8 in |
| Face Width | 7/16 in |
| Center Hole Diameter | 3 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Color | Gray |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Case Quantity | 4 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



