Description
Description
3M 7010366206 Description
Scotch-Brite EXL deburring convolute wheel designed to quickly deburr, blend, finish, and polish metal and glass while delivering a smooth, clean surface. The hard, dense nonwoven construction helps minimize smearing and runs cool for consistent results on heat-sensitive substrates.
3M 7010366206 Includes
- (4) Scotch-Brite EXL Deburring Convolute Wheel, 8 in x 1/2 in x 3 in, 8S Medium
3M 7010366206 Features
- Hard, dense wheel for fast deburring, blending, finishing, and polishing
- Conformable nonwoven web helps prevent undercutting, gouging, or distorting the workpiece
- Unique resin system helps minimize smearing and reduce cleanup
- Center hole attachment for use with flanging or adaptors
- Runs cool to help reduce risk of discoloration and warping
- Silicon carbide abrasive for sharp cutting and fine finishing in low-pressure applications
- Convolute construction promotes smooth running and uniform wear
- Suitable for robotic deburring and consistent end-of-arm performance
3M 7010366206 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Series | EXL |
| Product Form | Convolute Wheel |
| 3M Product Number | XL-WL |
| Grade | Medium |
| Density | 8 |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 8 in |
| Face Width | 1/2 in |
| Center Hole Diameter | 3 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Applications | Blending, Deburring, Deburring Edges, Edge Beveling, Edge Deburring |
| Substrates | All Metal, Glass |
| Smallest Sellable Unit | Case |
| Quantity per Case | 4 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


