Description
Description
3M 7000120911 Description
Scotch-Brite EXL Deburring Wheel is a hard dense convolute wheel designed to quickly deburr, blend, finish, and polish on metals, composites, and glass while leaving a smooth clean surface.
3M 7000120911 Includes
- (4) Scotch-Brite EXL Deburring Wheel
3M 7000120911 Features
- Hard dense convolute construction for fast deburring finishing and polishing
- Conformable nonwoven web helps finish without undercutting gouging or distorting the workpiece
- Unique resin system helps minimize smearing and reduces surface cleanup
- Runs cool with uniform wear to help reduce risk of discoloration and warping
- Center hole attachment uses flanging or adapters to fit smaller arbor sizes
- Silicon carbide abrasive for sharp cutting and fine finishing at low pressure
- Suitable for robotic deburring and consistent results over wheel life
3M 7000120911 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Series | EXL |
| Product Form | Convolute Wheel |
| 3M Product Number | XL-WL |
| Grade | Medium |
| Density | 8 |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 1/2 in |
| Center Hole Diameter | 1 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Applications | Blending Deburring Edge Beveling |
| Substrates | All Metal Glass |
| Case Quantity | 4 |
Toolup Part # :
849375
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


