Description
Description
3M 7010366803 Description
Scotch-Brite EXL-XP Deburring Wheel delivers durability and edge retention for removing burrs and sharp edges. Designed for a high cut rate and smooth running performance on metals, composites, and glass.
3M 7010366803 Includes
- (2) Scotch-Brite EXL-XP Deburring Wheel
3M 7010366803 Features
- Longest lasting wheel in the EXL line for demanding deburring, polishing and finishing
- Works on metals, composites and glass while delivering consistent results
- Exposed mineral helps reduce smearing to minimize surface cleanup
- Minimizes heat buildup for improved performance on heat sensitive materials
- Technology maintains wheel conformability, improves edge retention and helps resist chunking
3M 7010366803 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Series | EXL-XP |
| Product Form | Deburring Wheel |
| Product Number | XP-WL |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 11 |
| Overall Diameter | 12 in |
| Face Width | 1/2 in |
| Center Hole Diameter | 5 in |
| Color | Gray |
| Form Type | Convolute Deburring |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Applications | Deburring Finishing Polishing |
| For Use On | Metals Composites Glass |
| Case Quantity | 2 ea per case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

