Description
Description
3M 7010366802 Description
The Scotch-Brite EXL-XP Deburring Wheel is built for durability and edge retention when removing tough burrs and sharp edges. Designed to deliver a high cut rate and smooth running, it helps deburr, finish, and polish metals, composites, and glass over the life of the wheel.
3M 7010366802 Includes
- (2) Scotch-Brite EXL-XP Deburring Wheel
3M 7010366802 Features
- Longest lasting wheel in the EXL line for demanding deburring, polishing, and finishing
- High cut rate with smooth running to help reduce operator fatigue
- Works on metals, composites, and glass
- Exposed mineral helps reduce smearing and cleanup time
- Minimizes heat build up for heat sensitive materials
- Maintains conformability with improved edge retention and resistance to chunking
- Convolute wheel construction designed to run true and consistently
3M 7010366802 Specifications
| Overall Diameter | 8 in |
| Face Width | 2 in |
| Center Hole Diameter | 3 in |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 11 |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Color | Gray |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing |
| Attachment Type | Center Hole |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

