SKU: FRB930C/BSXL  |  Barcode: 013332032946
Black Stallion FRB9-30C/BS-XL Flame Resistant Cotton & Cowhide Hybrid Welding Jacket, Royal Blue, XL
Description
Revco FRB9-30C/BS-XL Includes
  • (1) Welding jacket
Revco FRB9-30C/BS-XL Features
  • Split cowhide sleeves
  • 9 oz. flame-resistant cotton body
  • Standup welder's collar
  • Dual scribe pockets
  • Snap front and wrists
Revco FRB9-30C/BS-XL Specifications
Application Welding
Size XL
Chest size 45" - 49"
Sleeve size 36"
Color Brown/Blue
Material Flame resistant cotton with split cowhide sleeves
Weight 3 lbsFeatures include stand up collar, 9 oz. Blue flame resistant cotton body, split cowhide sleeves, dual scribe pockets, snap front & wrists, 30" length
  • Visa
Black Stallion
Revco FRB9-30C/BS-XL Includes
  • (1) Welding jacket
Revco FRB9-30C/BS-XL Features
  • Split cowhide sleeves
  • Standup welder's collar
  • Dual scribe pockets
  • Snap front and wrists
Application Welding
Size XL
Chest size 45" - 49"
Sleeve size 36"
Color Brown/Blue