Bosch GCD18V-14N Dry Cut Saw Kit W/ FREE GBA18V80 8.0Ah Battery
Description
Power fast, precise metal cutting with the Bosch 18V 14 in. Dry Cut Saw and a CORE18V 8.0 Ah Performance Battery. The saw is built for accuracy and control with a high-visibility precision line laser, a toolless adjustable vise stop with miter capability, and an integrated K-adapter designed to help secure round materials. Its compact, collapsible design supports easier transport and storage, while CORE18V and AMPShare compatibility helps keep your cordless lineup streamlined.
KEY FEATURES:
  • 14 in. 18V dry cut saw engineered for fast, precise metal cutting
  • Precision line laser helps improve cut accuracy
  • Toolless adjustable vise stop with miter angle capability (0 to 45 degrees left)
  • Integrated K-adapter helps securely hold round materials (2 in. to 4.5 in. diameter)
  • CORE18V 8.0 Ah battery capacity for extended runtime on demanding cuts
INCLUDES:
  • (1) 14 in. 18V Dry Cut Saw