Bosch GCM18V-12SDN 12in Sliding Miter Saw Kit W/ FREE GBA18V60 6Ah Battery
Description
Bosch combines PROFACTOR cordless cutting performance with added runtime in this 18V 12 in dual-bevel sliding miter saw kit, paired with a CORE18V 6 Ah battery. The saw delivers pro capacity with up to 3.5 in depth and 14 in crosscut capability, plus a shadow LED cut line for fast, accurate alignment. Dual-bevel capability up to 47 degrees left and right and common bevel detents support efficient compound cuts. Dust collection is jobsite-ready with the included dust bag, and the toolless clamp helps stabilize material during cuts.
KEY FEATURES:
  • 12 in sliding dual-bevel compound miter saw provides large cutting capacity (up to 3.5 in depth and 14 in crosscut)
  • Shadow LED cut line helps quickly line up precise cuts without adjustment
  • Dual-bevel design (47 degrees left and 47 degrees right) with detents at common angles
  • CORE18V 6 Ah high power battery helps deliver strong cordless performance and runtime
  • Dust bag and toolless workpiece clamp support cleaner, more controlled cutting
INCLUDES:
  • (1) GCM18V-12SD PROFACTOR 18V 12 In. Dual-Bevel Slide Miter Saw
  • (1) 12 In. Miter Saw Blade
  • (1) Tool-Free Workpiece Clamp
  • (1) Dust Bag
  • (1) Blade Wrench
  • (1) CORE18V 6 Ah High Power Battery
  • Visa
Bosch