SKU: GKT18V-20GCL14  |  Barcode: 000346641837
Bosch GKT18V-20GCL14 PROFACTOR 5-1/2" Track Saw Kit
Free Shipping
Description
Bosch GKT18V-20GCL14 Description
Bosch GKT18V-20GCL14 Includes
  • (1) GKT18V-20GC PROFACTOR 18V Connected-Ready 5-1/2" Track Saw
  • (1) GBA18V80 18V CORE18V Lithium-Ion 8.0 Ah PROFACTOR Performance Battery
  • (1) 18V Charger
  • (1) 5-1/2 In. Track Saw Blade
  • (1) Blade Wrench
  • (1) VAC024 Vacuum Hose Adapter
  • (1) Dust Bag
  • (1) L-BOXX-3 Carrying Case
Bosch GKT18V-20GCL14 Features
  • Plunge mechanism " allows for precise plunge cuts with accurate depth of cut
  • CORE18V PROFACTOR Performance Battery " compatible with Bosch 18V tools; optimized to drive Bosch PROFACTOR tools with BITURBO Brushless Technology, for power comparable to the most demanding corded tools
  • ECO mode " extends the battery runtime by up to 30%, for getting work done
  • Onboard control module " provides speed-setting control and tool feedback
  • Overload protection " helps protect the motor from overheating
  • Swiveling hose port " keeps optional vacuum cleaner hose out of the way
  • Full range of optional track attachments " for cutting versatility, convenience and performance
Bosch GKT18V-20GCL14 Specifications
Arbor Size 20 mm
Blade Diameter 5-1/2"
Blade Orientation Blade Right
Electric Motor Brake Yes
Saw Type Track/Plunge
Battery Chemistry Lithium Ion
Case Type L-BOXX-3
Application Type Wood
Power 20V Max 8Ah 144Wh Battery
No Load Speed 2800 – 5500 RPM
Max Cut Capacity 50mm/2" at 0°; 32mm/1-1/4" at 45°)
  • Visa
Bosch
Bosch GKT18V-20GCL14 Includes
  • (1) 18V Charger
  • (1) Blade Wrench
  • (1) Dust Bag
  • (1) L-BOXX-3 Carrying Case
Bosch GKT18V-20GCL14 Features
Arbor Size 20 mm
Blade Diameter 5-1/2"
Blade Orientation Blade Right
Electric Motor Brake Yes
Saw Type Track/Plunge
Battery Chemistry Lithium Ion
Case Type L-BOXX-3
Application Type Wood
No Load Speed 2800 – 5500 RPM