Bosch GTH18V-18MB12 Description
The Bosch GTH18V-18M 18V Brushless 18-gauge Narrow Crown Stapler delivers power and precision in a cordless solution. Experience uninterrupted productivity while navigating tight spaces and hard-to-reach areas by eliminating the hassle of compressors and hoses. The efficient, brushless motor delivers the power to consistently sink 18-gauge narrow crown staples ranging from 3/8” In. to 1-½ In. which makes it ideal for furniture and upholstery applications, cabinetry, and flooring underlayment. The 18-gauge narrow crown stapler has a magazine capacity of 110 staples. When paired with a CORE18V 4 Ah battery (Kit includes 2Ah battery; 4 Ah battery sold separately), it can fasten up to 1,800 staples per charge, ensuring extended productivity. One-handed activation simplifies the process for quick and hassle-free fastening, catering to both right- and left-handed users. A double LED light illuminates the work area for more precise and efficient fastening. The dry-fire lockout feature automatically stops operation when down to the last five staples. This not only prevents blank firing but also safeguards the workpiece from potential damage. Make easy and precise adjustments to the depth setting with the ergonomic thumb wheel. Additionally, downtime is minimized as jammed staples can be quickly cleared through a tool-free release mechanism while on the job. An intuitive user interface allows for easy toggling between single and bump-fire modes, turns the LED light on and off, and informs the worker of scheduled maintenance of the tool. An integrated heavy-duty belt hook provides easy portability and storage between tasks. The kit features a standard 18V 2 Ah Battery and 18V Standard Battery Charger.
Bosch GTH18V-18MB12 Includes
- (1) GTH18V-18MN 18V 18-Gauge Narrow Crown Stapler
- (1) BAT612 18V Lithium-Ion 2Ah Standard Battery
- (1) GAL18V-40 Charger
- (1) Carrying Bag
Bosch GTH18V-18MB12 Features
- One-handed activation – helps streamline work and avoid interruption
- Easy depth adjustment – with ergonomic thumb wheel for quick, stepless changes
- Low recoil - for enhanced comfort and control
- Tool-free jam clearing – to quickly remove stuck nails
- Double LED – illuminates the work area for added accuracy
- Integrated belt hook – right or left side mount for easy portability and storage
- AMPShare™ System compatibility – 18V batteries and chargers are compatible with Bosch 18V power tools and a growing list of cordless products from AMPShare™ brands
- Bosch 18V cordless power tools are covered by a five-year limited warranty for details, visit https://rb-pt.io/PowerToolWarranty or call 1-877-BOSCH99
Bosch GTH18V-18MB12 Specifications
| Fastener Format: | Strip |
| Fastener Gauge Range: | 3/8" - 1-1/2" |
| Magazine Capacity: | 110 |
| Nailer / Stapler Design: | Stapler |
| Maximum Fastener Length: | 1.5" |
| Nails per Battery Charge : | 1800 |
| Adjustable Depth Setting: | Yes (Tools Not Required) |
| Battery Voltage: | 18V |
| Charger Included: | Yes |
| Length: | 13" |
| Width: | 3.8" |
| Height: | 10.9" |