Bosch GTS18V-08N Description
Bosch GTS18V-08N Includes
- (1) GTS18V-08 PROFACTOR™ 18V 8-1/4 In. Portable Table Saw
- (1) 8-14 In. Carbide-Tipped Blade
- (1) Miter Gauge
- (1) Smart Guard System
- (1) Rip Fence With Auxiliary Fence
- (1) Table Insert
- (1) Push Stick
- (1) Blade Wrench
- (1) Adjustment Wrench
Bosch GTS18V-08N Features
- PROFACTOR™ performance – delivers professional power in an 8-1/4 In. portable table saw
- BITURBO Brushless motor – delivers a powerful 5,500 rpm with corded-like performance
- On-tool storage – stores rip fence, miter gauge, Smart Guard System and push stick
- Restart protection – helps prevent accidental tool startup when switching batteries
- Overload protection – reduces the risk of the motor overloading or overheating
- Soft-start technology – reduces startup torque to ease into the workpiece
Bosch GTS18V-08N Specifications
| Arbor Size | 0.625" |
| Blade Diameter | 8-1/4" |
| Bevel Angle Range | -2° to 47° |
| Battery Voltage | 18V |
| Bench or Stationary | Bench |
| Charger Included | No |
| Table Length | 18.75" |
| Table Width | 22.75" |