SKU: EHP700LU120  |  Barcode: 783310007562
Greenlee EHP700LU120 Hydraulic Battery-Powered Pump with 120V Adapter
Free Shipping
Description
INCLUDES:
• (1) Pump
• (1) 6' Corded Remote
• (1) 120V Adapter
• (1) Shoulder Strap
FEATURES:
• More Intelligent with 3 in 1 program settings for crimping, cutting, and punching functions.
• Real-time crimp force monitoring with numeric digital display featuring IntelliCRIMP™ technology.
• Audible and visual fault alert.
• Real-time work history with downloadable PDF application.
• More Ergonomic with the EHP700LU weighing a mere 14.1 pounds.
• Padded shoulder strap included for ease of transport.
• Operates in any orientation.
• On-board as well as corded remote activation switches.
• Most competitive tools are UL approved with only one connector brand.
SPECIFICATIONS:
• Operating pressure: 10,000 PSI (700 bar)
• Oil volume: 0.80 qt (0.76l)
• Flow rate of double stage pump:
• Low pressure range: up to 0.9 l/min
• At full pressure: 0.3 l/min
• Degree of protection: IP45
• Ambient temperature: 10°F - 104°F (-12°C to 40°C)
• Length: 14.0” (356mm)
• Width: 6.5” (165mm)
• Height: 11.5” (292mm)
  • Visa
Greenlee
INCLUDES:
• (1) Pump
• (1) 6' Corded Remote
• (1) 120V Adapter
• (1) Shoulder Strap
FEATURES:
• Operates in any orientation.
SPECIFICATIONS:
• Oil volume: 0.80 qt (0.76l)
• At full pressure: 0.3 l/min
• Degree of protection: IP45
• Length: 14.0” (356mm)
• Width: 6.5” (165mm)
• Height: 11.5” (292mm)