SKU: ES20LX11  |  Barcode: 783310612186
Greenlee ES20LX11 Wire Cutter 20mm, Li-ion, Standard, 120V
Free Shipping
Description
Greenlee ES20LX11 Description
The Greenlee ES20LX11 (52078832) 20mm Wire Cutter has a LED display screen that communicates pressure and battery levels and tool diagnostics with real-time tool feedback. The scissor style blades make it easy to cut short tag ends on tap cables in H-tap connectors.
Greenlee ES20LX11 Includes
  • (1) Wire Cutter
  • (2) 4.0Ah Batteries
  • (1) 120V Charger
  • (1) Case
Greenlee ES20LX11 Features
  • Designed primarily to cut distribution ACSR cable
  • Scissor style blades make it easy to cut short tag ends on tap cables in H-tap connectors
  • Powerful state of the art 18V lithium ion (Li-ion) battery
  • LED light provides the operator with the battery charge and tool maintenance status
  • In-line tool style is light weight and very easy to control
  • One trigger controls all tool functions
  • Cutting head rotates 350°
  • Tool automatically retracts when the cutting cycle is complete
  • Overmolded tacky grip areas make gripping the tool easier and more comfortable
Greenlee ES20LX11 Specifications
Type Scissor Style Cutter
Jaw Size .78" (20mm)
Sub Brand Gator
Application ACSR, Guy Strand, Steel
Cutting Edge Hard Metal, Steel
Cutting Range 3/4" (19 mm)
Finish Black
Overall Length 15" (381mm)
Handle Type In-Line Style w/ Over Molded Rubber Grip
  • Visa
Greenlee
Greenlee ES20LX11 Description
Greenlee ES20LX11 Includes
  • (1) Wire Cutter
  • (2) 4.0Ah Batteries
  • (1) 120V Charger
  • (1) Case
Greenlee ES20LX11 Features
  • Cutting head rotates 350°
Type Scissor Style Cutter
Jaw Size .78" (20mm)
Sub Brand Gator
Cutting Edge Hard Metal, Steel
Cutting Range 3/4" (19 mm)
Finish Black
Overall Length 15" (381mm)