SKU: ESG25LX11  |  Barcode: 783310612308
Greenlee ESG25LX11 Wire Cutter 25mm, Li-ion, Standard, 120V for Linemen
Free Shipping
Description
Greenlee ESG25LX11 Description
Greenlee ESG25LX11 Includes
  • (1) Cutting tool
  • (2) 4.0 Ah Batteries
  • (1) 120V Charger
  • (1) Case
Greenlee ESG25LX11 Features
Greenlee ESG25LX11 Specifications
Type Guillotine Style Cutter
Cutting Edge Hard Metal, Steel
Cutting Range Cutter Head Opening
Cutting Range ACSR
Cutting Range Guy Strand 7/16" EHS
Cutting Range Ground Rod
Cutting Range Rebar (SCH 60)
Cutting Range Wire Rope
Jaw Size .98" (25mm)
Overall Length 15" (381mm)
Handle Type In-line Style with Over Molded Rubber Grip
Finish Black
Sub Brand Gator
Application ACSR, Guy Strand, Steel
  • Visa
Greenlee
Greenlee ESG25LX11 Description
Greenlee ESG25LX11 Includes
  • (1) Cutting tool
  • (2) 4.0 Ah Batteries
  • (1) 120V Charger
  • (1) Case
Greenlee ESG25LX11 Features
Type Guillotine Style Cutter
Cutting Edge Hard Metal, Steel
Cutting Range ACSR
Cutting Range Ground Rod
Cutting Range Rebar (SCH 60)
Cutting Range Wire Rope
Jaw Size .98" (25mm)
Overall Length 15" (381mm)