Greenlee KP1022-INS Crimping Tool, Terminal, Insulated, Molded Handles
Description
Greenlee KP1022-INS Description
Greenlee KP1022-INS Includes
  • (1) Crimping Tool
Greenlee KP1022-INS Features
  • Independently tested to meet or exceed ASTM F1505-07
  • Dual color insulation provides added safety
Greenlee KP1022-INS Specifications
Crimper Style Insulated Terminal
Crimping Capacity 22 AWG, 20 AWG, 18 AWG, 16 AWG, 14 AWG, 12 AWG, 10 AWG
Overall Length 9-3/4"
Voltage Rating 1000V
Insulated Yes
  • Visa
Greenlee
Greenlee KP1022-INS Includes
  • (1) Crimping Tool
Greenlee KP1022-INS Features
Overall Length 9-3/4"
Voltage Rating 1000V