SKU: 5268N-19D  |  Barcode: 092644525704
Klein Tools 5268N-19D Fixed Body Belt Style 5268N 19"
Free Shipping
Description
INCLUDES:
• (1) Fixed Body Belt Style
FEATURES:
• Klein-Kord® belt pad with two pocket tabs
• 4-3/4" (120.6 mm) rolled-edge leather belt cushion with no padding
• 1-3/4" (44 mm) wide belt strap made of 6-ply Klein-Kord®
• Equipped with straight double-bar D-rings
• Klein Tools body belts meet or exceed applicable OSHA, ASTM, and CSA standards
• Four suspender rings
• Tape thong
• Glove-bag ring
• Two-way knife snap
• Long-lasting 1-1/2" (38 mm) wide double-riveted leather tool loops
SPECIFICATIONS:
• Special Features: Straight Double Bar D Rings, Rolled-Edge Leather, Suspender Rings
• Waist Size: 41" to 33" (104.1 to 83.8 cm)
• Material: Leather, Nylon, Klein-Kord with Alloy Steel Hardware
• Color: Brown
• Closure Type: Forged Single Tongue Buckle
• Number of Anchor Points: 2
• Standard: OSHA; ASTM; CSA
• Overall Width: 4.75" (12.1 cm)
  • Visa
Klein Tools
INCLUDES:
• (1) Fixed Body Belt Style
FEATURES:
• Four suspender rings
• Tape thong
• Glove-bag ring
• Two-way knife snap
SPECIFICATIONS:
• Color: Brown
• Number of Anchor Points: 2
• Standard: OSHA; ASTM; CSA