SKU: IRG011R12  |  Barcode: 810026622946
OEL IRG011R12 Class 0 Red Rubber Insulating Gloves - Size 12
Description
OEL Industries IRG011R12 Description
OEL Industries IRG011R12 Includes
  • (1) Pair of Class 0 Rubber Insulating Gloves, SZ:12(IRG011R[SIZE])
OEL Industries IRG011R12 Features
  • Manufactured with Nautral Rubber
  • Electrically tested and stamped with the initial test date.
  • Available in two colors to allow for proper rotation between testing.
  • Leather Protectors available, sold separately
  • Gloves combine high dielectric and physical strength with flexibility and durability.
OEL Industries IRG011R12 Specifications
Class 0
Type 1
Length 11"
Color Red
Style Straight Cuff
AC Max Usage 1,000V
DC Max Usage 1,500V
NFPA 70E
ANSI/ASTM D120
OSHA Standard 1910.269
Canadian Electrical Code CSA Z462
  • Visa
OEL Industries
Class 0
Type 1
Length 11"
Color Red
Style Straight Cuff
AC Max Usage 1,000V
DC Max Usage 1,500V